اتاق کودک

دکور اتاق کودک

اهمیت توجه والدین به دکوراسیون اتاق‌خواب کودکان

هفت سال اول زندگی مهم‌ترین نقش را در شکل‌گیری شخصیت هر فرد دارد. به همین دلیل انتخاب وسایل و حتی اسباب‌بازی‌ها برای کودکان و نحوه چیدمان آن‌ها اهمیت بیش‌تری پیدا کرده، دقت بیش‌تری می‌طلبد. تزیین اتاق کودک به مواردی مثل پرده اتاق کودک،رنگ اتاق کودک،اتاق کودک دختر و پسر،فرش اتاق کودک و استیکر اتاق کودک بستگی دارد. شاید به همین دلیل است که دکوراسیون اتاق‌خواب کودکان بیش از هر جای دیگر در خانه، هر چند وقت یک بار باید تغییر یابد تا با توجه به روحیات آن‌ها از تنوع کافی برخوردار بوده و رویای بچگی آن‌ها را تکمیل کند. در این مقاله همه چیز درباره دکوراسیون اتاق کودک را مرور خواهیم کرد.

جدا از ایمنی وسایل که در درجه اول اهمیت قرار دارد، این باور که هم‌زمان با رشد کودک، وسایل او نیز بزرگ می‌شوند، اهمیت آشنایی با وسایل مورد نیاز آن‌ها را در مقاطع مختلف پررنگ‌تر می‌کند.اما این را در نظر داشته باشید که لوازم اتاق او باید هم کاربردی و هم متناسب با سن اش باشد. برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک باید نکات متعددی را مد نظر قرار داد. اولین نکته رنگ اتاق کودک است که باید مورد توجه ویژه ای واقع شود. برای رنگ اتاق کودک از رنگهای زرد، صورتی، بنفش، آبی روشن، سبز روشن و دیگر رنگ‌های شاد می‌توانید استفاده کنید. به کار بردن رنگ‌های مناسب برای کودکان چه در اسباب بازی‌ها چه در دکوراسیون اتاق خواب آن‌ها بسیار مهم است.

 

در دکوراسیون اتاق کودک این موارد را رعایت کنید: 

 1. فضای اتاق خواب کودک بهتر است فرش شده، و یا به طور کامل موکت شده باشد، سعی کنید هیچ فضایی از روی زمین در اتاق کودک بدون پوشش در نظر گرفته نشود.
 2. رنگ آمیزی اتاق کودک بهتر است با علم روانشناسی انجام شود، رنگ ها را شناخته و با توجه به انرژی آنها به رنگ آمیزی اتاق کودک بپردازید.
 3. کودکان ما نیز همانند کودکی ما علاقه بسیار زیادی به خانه های پارچه ای کنج دیوار دارند، برای آنها چنین فضایی در گوشه ای از اتاق فراهم کنید.
 4. اتاق کودک در شب باید از کمی نور خفیف بهره بگیرد، به این منظور از یک شب خواب و یا یک نور مخفی در قسمتی از اتاق استفاده کنید.
 5. از کتابهای کوچک رنگارنگ در اتاق کودک خود استفاده کنید و به این منظور کتابخانه ای زیبا برای او فراهم کنید.
 6. برای اتاق نوزاد بهتر است از صندلی مخصوص برای شیر دادن مادر به فرزند استفاده کنید.
 7. یک قسمتی از دیوار را برای نقاشی کردن کوکان در نظر بگیرید، برای این قسمت پوششی در نظر بگیرید که کودک دلبندتان بدون مشکل بتواند بر روی آن دیوار نقاشی کند.
 8. اگر قرار است برای اتاق کودک خود وسایلی جدید تهیه کنید، بهتر است این کار با سلیقه او انجام بگیرد.
 9. یک چراغ مطالعه دیواری برای کودکان ۸-۷ ساله، امکان مطالعه را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کند. این مسئله به خصوص خواندن کتاب توسط کودک بزرگ‌تر برای خواهر یا برادر کوچک‌تر از خود در موقع خواب را راحت‌تر می‌کند. چراغ را بالای تخت در جایی به دیوار نصب کنید که امکان دست زدن به لامپ داغ برای آن‌ها وجود نداشته باشد و به راحتی با زدن یک کلید در بالای سر خاموش و روشن شود.
 10. به جای گذاشتن وسایل زیر تخت، از یک طاقچه یا قفسه کوچک روی دیوار برای قرار دادن وسایل نرمی که کودک بدون آن‌ها نخواهد خوابید، استفاده کنید. آن‌ها را داخل سبدهای تزیینی نرم قرار دهید تا هنگام خواب کودک احساس آرامش کرده و امکان دسترسی او به آن‌ها وجود داشته باشد.
 11. منبع    zarafeyejadooyi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *